Jak powstaje konglomerat kwarcytowy?

Wytrzymały, odporny na zabrudzenia i dostępny w wielu wariantach – to tylko niektóre zalety konglomeratu kwarcytowego TechniStone®. Ten zyskujący coraz większą popularność materiał jest wykorzystywany zarówno jako element wystroju kuchni, łazienki czy przedpokoju, ale także cieszy się popularnością w wystroju restauracji, hotelu czy baru. Jak powstaje ten wyjątkowy i uniwersalny materiał?

 

  • Save


Konglomerat kwarcytowy TechniStone® to połączenie kamienia z materiałem wiążącym jakim jest żywica poliestrowa. Konglomerat zawiera ponad 90% naturalnych materiałów. W zależnosci od kolekcji są to zawsze piaski kwarcowe (najtwardszy minerał używany w przemyśle) z domieszką skał granitowych lub szkła , albo kruszonych luster.

Pierwszym etapem produkcji konglomeratu kwarcytowego jest pozyskanie piasków kwarcowych, sortowanie ich wg wielkości ziaren oraz ich oczyszczenie. Następnie zmieszanie ich z pozostałymi, przygotowanymi już komponentami. Wymieszane z żywicą poliestrową według właściwej receptury daje wstępny produkt nadający się do dalszej obróbki.

  • Save

Przygotowaną mieszankę rozprowadza się w gumowej formie która ma kształt i wielkość przyszłej płyty. Za pomocą prasy wibracyjnej oraz próżni mieszanka zostaje sprasowana i powstaje płyta , która wewnątrz ma zwięzłą i nieporowatą strukturę.

Kolejnym krokiem jest piec, gdzie wprowadzona do niego płyta utwardzana jest przez odpowiednio długi czas w temperaturze około 140°C. Po jej powolnym ochłodzeniu jest ona formatowana już do końcowego rozmiaru w zależności od potrzeb – 144×306 cm lub 160×320 cm. Powstałe płyty mają w zależności od potrzeb 12 , 20 lub 30 mm.

Końcowym procesem produkcji jest obróbka powierzchni powstałych arkuszy. W zależności od zapotrzebowania klientów i zamówień mogą to być powierzchnie : polerowana , matowa lub ardesia poler.

Jakość wszystkich płyt jest sprawdzana i oceniana przez wykwalifikowanych pracowników a także przez spektrometr badający ich odcień i wybarwienie.

Poniżej przedstawiamy cały proces tworzenia konglomeratu kwarcytowego TechniStone®