Jak dbać o kamienne kominki?

Okładziny kominkowe z kamienia są doskonałym uzupełnieniem wnętrz. Nadają one aranżacjom ostateczny szlif i unikalny charakter. Jak najlepiej zadbać o kamienne kominki, by zachwycały naturalnym i eleganckim wyglądem przez wiele lat?

Naturalny kamień już od czasów rzymskich używany był do tworzenia wspaniałych kominków i ich rzeźbionych elementów. Dziś wybór jest znacznie szerszy niż przed laty – możemy wybierać zarówno spośród tych tradycyjnych, bogato zdobionych form jak i ultranowoczesnych wariantów o designerskiej linii. Niezależnie od tego jaki styl kominka wybierzemy, należy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji.

Kominki narażone są na wiele czynników, takich jak zabrudzenia czy działanie wysokich temperatur, dlatego niezbędne jest dbanie o nie zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Istotne jest regularne czyszczenie wkładu kominkowego i komory popielnika oraz kontrola stanu uszczelek wokół drzwiczek. Kominki można czyścić mechanicznie, przy użyciu elektronarzędzi, szczotek czy szpachelek, a także piaskując na sucho lub mokro. Doskonale sprawdzają się też środki chemiczne usuwające powstałe naloty i patynę oraz plamy powierzchniowe. W ofercie TECHNISTONE znajdują się dedykowane dla kamiennych powierzchni produkty, które zapewnią dodatkową ochronę materiałom, wzmocnią kolor i nadadzą delikatny połysk. TS Protection, przeznaczony do impregnacji kamiennych powierzchni chroni materiał przed wnikaniem wody, tworzeniem się plam z oleju i innych nieczystości. TS Orange Cleaner, dzięki zawartości ekstraktów z pomarańczy, doskonale usuwa nawet mocne zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, że kamiennych okładzin nie powinniśmy czyścić twardymi papierami czy ściereczkami.

Aby okładziny kominkowe służyły nam wiele lat nie wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja, ale przede wszystkim wybór materiału, który będzie się odznaczał zarówno wyjątkową trwałością, jak i walorami estetycznymi. Płyty TECHNISTONE dzięki unikalnym własnościom uzyskanym w trakcie produkcji, odporności na plamy i uszkodzenia mechaniczne, są idealnym surowcem na okładziny kominkowe, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców.