Hygge – duńska filozofia szczęścia

Styl skandynawski od wielu lat gra pierwsze skrzypce wśród trendów wnętrzarskich. Charakteryzuje się minimalizmem kolorów i ograniczeniem ilości znajdujących się we wnętrzu przedmiotów. Wyróżnia go prostota, a jednocześnie przytulność. Łatwo też stworzyć go przy niskich nakładach finansowych, dlatego jest często wybierany przez osoby urządzające swoje pierwsze mieszkanie. Od niedawna jednak wśród konwencji rodem z północy Europy znacząco wyróżnia się styl duński – hygge.

Co to jest Hygge?

Nie jest to tylko sposób urządzania mieszkania, ale przede wszystkim filozofia, która uczy cenić takie wartości jak: przytulność, komfort czy wspólne spędzanie czasu z najbliższymi. Jest to po prostu radość z przebywania w domu z bliskimi oraz znalezienie czasu na bycie sobą: otulenie się ciepłym kocem w fotelu z dobrą książką czy gorące kakao pod koniec długiego dnia. Jest to czerpanie przyjemności z małych rzeczy i kontemplowanie szczęścia. Hygge docenia także gościnność, jednak w Danii cecha ta przejawia się nieco inaczej niż w Polsce. Podczas gdy my, znani wśród narodów europejskich z niezwykłej serdeczności, oferujemy przybyłym do domu gościom wszystko, co mamy najlepsze, traktując ich wyjątkowo, Duńczycy postrzegają każdego przybysza jako tymczasowego członka rodziny. Zaoferują mu więc to, co daliby każdemu domownikowi: ulubiony, choć może nieco sfatygowany pled czy rozciągnięty, jednak najcieplejszy sweter w mroźny skandynawski wieczór. Tutaj zachęta „czuj się jak u siebie” nabiera więc jak najbardziej dosłownego znaczenia.

Wnętrza Hygge…

Mieszkania Duńczyków charakteryzują się jasnymi przestrzeniami, w barwach nawiązujących do kolorów ziemi: beżach, brązach czy szarościach. Pojawia się dużo drewna oraz naturalnych tkanin w postaci poduszek i pledów. W aranżacji hygge jest wiele przedmiotów, które przywołują wspomnienia: zdjęcia członków rodziny, meble po babci, pamiątki z podróży…. Bardzo ważne jest też oświetlenie: duże ilości świeczek, lampionów i lamp, które wprowadzają do wnętrza przytulny, nastrojowy klimat.

Kominek w każdym domu

Kominek we wnętrzu hygge to kluczowy i nieodzowny element wyposażenia. Jest zarówno źródłem ciepła i światła, przy którym możemy spędzać czas wspólnie z rodziną, ale jest też symbolem powrotu do korzeni. Kominek musi być zbudowany z trwałych i bezpiecznych materiałów, które pozwolą nam cieszyć się ciepłem przez pokolenia. Materiał na okładzinę kominkową firmy Technistone jest bardzo odporny na wysoką temperaturę oraz łatwy w pielęgnacji. Można go dociąć na wymiar, dlatego dopasowanie wymiaru płyt nawet do najbardziej niestandardowego projektu nie stanowi kłopotu.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, szukających odpowiednich materiałów do wykończenia kominka w stylu hygge, firma Technistone oferuje dwa zestawy kolorystyczne z kolekcji Essential – są nimi Crystal Quartz White i Elegance Eco Zen. Crystal Quartz White swoim wybarwieniem przywodzi na myśl skandynawskie białe noce, natomiast Elegance Eco Zen utrzymany w tonacji beżu, nawiązuje do jednego z głównych kolorów ziemi.  Obie propozycje posiadają podwyższoną odporność na zarysowania i zaplamienia.

Chcąc urządzić wnętrze w stylu hygge, pamiętajmy nie tylko o odpowiednim doborze elementów wyposażenia, ale przede wszystkim o zapewnieniu rodzinie i przyjaciołom komfortu wspólnie spędzanego czasu.