Garderoba – ulubione pomieszczenie kobiet

Tworzenie w domu lub mieszkaniu garderoby jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Pomieszczenie to szczególnie umiłowane jest przez kobiety, które chętnie spędzają w nim czas przymierzając swoje ulubione ubrania czy robiąc make-up. Posiadanie garderoby pozwala również na uporządkowanie wszystkich rzeczy, ułatwiając życie domownikom.

Zaaranżowanie pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania ubrań stwarza możliwość posiadania wszystkich elementów odzieży w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystko mamy uporządkowane i wiemy gdzie czego szukać. Zdaniem fachowców na urządzenie funkcjonalnej garderoby trzeba przeznaczyć minimum cztery metry kwadratowe. W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu najlepiej sprawdzą się systemy, którymi zabudować można jak największą możliwą przestrzeń. Główną rolę w garderobach odgrywa duża ilość szaf, półek, wieszaków oraz drążków. Jeśli posiadamy wiele koszul, sukienek czy spódnic, warto w szafie zamontować dwa drążki, jeden pod drugim, aby móc pomieścić więcej rzeczy. W szafach należy wyznaczyć też miejsce, w którym poukładamy buty. Warto zastanowić się nad możliwością takiego zaaranżowania półek, aby wszystkie pary były widoczne. Taki widok z pewnością za każdym razem będzie cieszył posiadaczki wielu par obuwia. Praktycznym rozwiązaniem jest sezonowa wymiana miejsc naszych rzeczy. Latem warto schować grube swetry do pojemnika i umieścić go pod sufitem, z kolei zimą odłożyć tam przewiewne sukienki. W garderobie nie wolno zapomnieć też o prawidłowej wentylacji. Jeśli nie posiadamy w niej okna, koniecznie zamontujmy kratkę wnetylacyjną w ścianie między garderobą oraz innym pomieszczeniem.

Osoby, które nie posiadają w swoim domu wystarczająco dużo miejsca na stworzenie osobnej przechowalni ubrań, mogą pokusić się o wydzielenie fragmentu pomieszczenia, np. sypialni i tam zaaranżować minigarderobę. Posiadacze piętrowego domu lub mieszkania z antresolą, mogą zagospodarować poddasze lub miejsce pod schodami. Jeśli zadba się o właściwe oświetlenie oraz klimatyzację, nawet tam można stworzyć praktyczną przestrzeń do przechowywania ubrań. Warto również zastanowić się czy chcemy mieć garderobę otwartą czy zamkniętą. Jeśli posiadamy oddzielne pomieszczenie, ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie otwartych szaf, dzięki czemu wnętrze będzie przypominało ekspozycję sklepową. Natomiast zaletą szaf zamykanych jest możliwość natychmiastowego ukrycia ewentualnego nieporządku.

Garderoba należy do miejsc, w których panie często przymierzają ubrania oraz buty, w tym także szpilki. Podłoga jest wtedy szczególnie narażona na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Aby tego uniknąć, dobrze jest zamiast paneli położyć w garderobie wytrzymałą posadzkę. Pomocne mogą okazać się płyty konglomeratowe, które są wyjątkowo odporne na zniszczenia. Konglomerat nie wchłania zapachów, co więcej, jest plamoodporny, nie straszne są mu więc plamy z tuszu, szminki czy popijanej podczas wybierania kreacji kawy. Co istotne, konglomerat dostępny jest w wielu wybarwieniach, przez co można go dopasować do stylu wnętrza. Jeśli nasza garderoba jest niewielkich rozmiarów, posadzkę można wykonać z jasnej, powiększającej optycznie przestrzeń powierzchni Crystal Polar White.

Podczas przymierzania ubrań bardzo przydatne okazuje się również lustro, najlepiej wiszące, gdyż zajmuje mniej miejsca. Dzięki niemu możemy na bieżąco sprawdzać czy dana stylizacja dobrze się prezentuje. Często w garderobach wydziela się też miejsce na toaletkę, przy której panie mogą się umalować oraz uczesać. Warto zadbać o jej dobre oświetlenie, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma okna. W garderobie nie może zabraknąć też stylowego siedziska, na którym można usiąść i na przykład komfortowo przymierzyć buty. Najlepiej dobrać je tak, aby bez problemu wsuwało się pod toaletkę i zajmowało jak najmniej miejsca.