Fototapety – dekoracje w rozmiarze XXL

Fototapety wracają do łask! Obecnie jest to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Praktyczne, estetyczne, łatwe w montażu, a także relatywnie niedrogie, potrafią zmienić oblicze niejednego wnętrza. Co więcej, dzięki dzisiejszym możliwościom technologicznym, na fototapecie może znaleźć się dosłownie każdy wzór. 

Warto jednak nie dać się zwieść nieograniczonym możliwościom druku i przed nabyciem fototapety zastanowić się gdzie będzie umieszczona. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż pokoju, styl aranżacji oraz efekt, jaki chce się uzyskać. Mitem jest przekonanie, że fototapety umieszczać można tylko w przestronnych wnętrzach. Dzięki zastosowaniu nadruku prezentującego np. zwężający się korytarz, spiralne schody widziane z góry czy zmierzającą w dal drogę, można otrzymać efekt iluzji optycznej dającej wrażenie pozornego powiększenia nawet niewielkiego pokoju. Wybierając fototapetę warto kierować się także stylem, w jakim zaaranżowany jest pokój. Do stylizacji klasycznych pasują fototapety przedstawiające rozległe sielskie krajobrazy lub dodające nieco melancholii wnętrzu zdjęcia w sepii. Doskonałą dekoracją przestrzeni nowoczesnych czy loftowych będą zdjęcia światowych metropolii, a także reprodukcje współczesnych dzieł sztuki abstrakcyjnej. Ciekawym pomysłem jest też wykonanie spersonalizowanej fototapety na podstawie zdjęcia, które przywołuje miłe wspomnienia. Należy jednak pamiętać, że postacie będą przeskalowane, co może dawać nieco odrealniony efekt.

Fototapeta stanowi przeważnie element dekoracyjny wnętrza, czasem jednak może być jego dominującym elementem, definiującym całą przestrzeń i łączącym kilka stref użytkowych, np. kuchenną i wypoczynkową. Aby umiejętnie i skutecznie wyeksponować taką fototapetę, reszta aranżacji powinna być maksymalnie stonowana. Wtedy można mieć pewność, że jedynym elementem, który przyciąga wzrok jest ulubiony obraz. Jeśli w fototapecie przeważają ciemne odcienie, elementy zabudowy powinny być jasne, by wnętrze nie stało się smutne i ponure. Idealną do tego barwą jest klasyczna i ponadczasowa biel, którą bez problemu łączyć można z niemal każdym kolorem. Odważnym pomysłem jest uczynienie aranżacji maksymalnie monochromatycznej tak, by stanowiła czyste tło dla kolorowego zdjęcia. Jeśli fototapeta łączy kuchnię z salonem, białe powinny być nie tylko fronty szafek, ale i blaty. Połączeniem stylowego wyglądu kamienia oraz zaawansowanych parametrów technicznych są blaty konglomeratowe Crystal Absolute White, wyróżniające się idealną bielą, niemożliwą do osiągnięcia w naturalnych warunkach. Ich nieskazitelna barwa doskonale łączy się z lakierowanymi frontami szafek oraz elementami z mlecznego szkła, a w dodatku nie zmienia koloru pod wpływem działania promieni słonecznych oraz zanieczyszczeń.  Możemy mieć więc pewność, że będzie doskonałym elementem tła dla efektownej fototapety.

Warto zaznaczyć, że fototapety zdobić mogą nie tylko ściany, ale też np. meble. Są wtedy drukowane na specjalnej folii, którą możemy łatwo przykleić na fronty szuflad czy szafek. Jest to szybki i łatwy sposób na odświeżenie starego mebla i nadanie mu zupełnie nowego, niebanalnego charakteru. Zarówno fototapety „meblowe”, jak i  ścienne można bez problemu odświeżyć używając do tego miękkiej szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego płynu.