Fartuch kuchenny – z czego go wykonać?

Fartuch kuchenny to ściana, znajdująca się pomiędzy blatem roboczym a górnymi szafkami. Jest ona szczególnie narażona na zabrudzenia towarzyszące codziennym pracom kuchennym, dlatego ważne, aby wykonać ją z materiału odpornego na plamy oraz łatwego w codziennej pielęgnacji. Nie bez znaczenia pozostają oczywiście kwestie estetyczne.

Obłoki gorącej pary, tłuszcze, chlapnięcia soków czy win często pozostawiają swój ślad na ścianie nad blatem. Podpowiadamy zatem czym wyłożyć tą przestrzeń, aby była odporna, funkcjonalna, a przy tym idealnie komponowała się ze stylizacją kuchennego wnętrza.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do wykańczania fartuchów kuchennych. Tworzywo to jest trwałe, łatwe w czyszczeniu oraz odporne na wysokie temperatury. Płytki dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych, wzorniczych i rozmiarowych, dzięki czemu można dopasować je do różnorodnych sytuacji projektowych. Główną wadą tego rozwiązania jest jednak widoczność łączeń oraz nieestetyczne fugi, które z czasem mogą żółknąć.

Szkło

Ciekawym rozwiązaniem jest wyłożenie ściany nad blatem taflą szkła. Możliwości jest wiele – możemy zdecydować się na kolorowy lacobel lub lacomat, lub przezroczyste szkło hartowane, pod którym umieszcza się dowolną grafikę lub fototapetę. Szkło hartowane jest odporne na zmienne temperatury oraz uderzenia, jednak w przypadku rozbicia rozpryskuje się na drobne, nieostre kawałki.

Drewno

Coraz częściej możemy spotkać w kuchennych wnętrzach fartuch wykonany z impregnowanego drewna. Gatunków tego surowca jest wiele, jednak nie wszystkie są odporne na wysokie temperatury oraz wilgoć. Przyjmuje się, że odmiany egzotyczne lepiej radzą sobie z kuchennymi „niebezpieczeństwami”, takimi jak tłuszcz, opary i zachlapania. Co więcej, drewno nadaje wnętrzu przyjemnego ciepła i niepowtarzalnego, sielskiego charakteru.

Kamień naturalny

Kamień od wielu lat wykorzystywany jest do wykańczania kuchennych wnętrz. Jak się jednak okazuje, zarówno granit, marmur, jak i inne odmiany naturalnych kruszców nie posiadają tak dobrych właściwości technicznych i użytkowych jak mogłoby się zdawać. Naturalne kamienie są ciężkie, porowate, nasiąkliwie, kruszą się przy obróbce, a przy tym ich cena jest znacząca. Niepodważalnym atutem jest jednak ich unikalny rysunek.

Konglomerat

Konglomerat stanowi doskonałą alternatywę dla kamienia naturalnego. Dzięki połączeniu wysokich walorów wizualnych oraz świetnych właściwości technicznych i użytkowych, takich jak: odporność na zaplamienia i wilgoć, łatwość pielęgnacji oraz niewchłanianie zapachów, materiał ten jest wprost stworzony do wykończenia fartuchów kuchennych. Firma Technistone posiada w swoim asortymencie wiele propozycji slabów utrzymanych w rozmaitych kolorach i wzorach, które można dopasować niemalże do każdej wizji projektowej. Co więcej, płyty Technistone można docinać do dowolnych rozmiarów, co

stwarza szerokie pole do popisu w kreowaniu kuchennego wnętrza.

Beton architektoniczny

Beton to materiał, który doskonale prezentuje się w nowoczesnych stylizacjach. Choć idealnie komponuje się z industrialnymi aranżacjami, jego parametry techniczne sprawiają, że jest to bardziej materiał dekoracyjny niż użytkowy. Zdecydowanie jego lepszą alternatywę stanowi konglomerat kwarcytowy Technistone w wybarwieniu Noble Concrete Grey, do złudzenia przywodzący na myśl surowy beton, posiadający parametry technicznie znacznie przewyższające jego pierwowzór.