Eskapizm – nowy trend wnętrzarski na 2017

Jednym z trendów wnętrzarskich na rok 2017 jest eskapizm, czyli pragnienie ucieczki i oderwania się od zgiełku miasta oraz codziennych problemów. Jak przełożyć to na aranżacje w naszym domu? Sprawdźmy!

Istnieje kilka sposobów na wprowadzenie filozofii eskapizmu do wnętrza. Przede wszystkim ważne jest wydzielenie przestrzeni, która będzie dla nas miejscem „ucieczki”. Może to być osobny pokój, ale także niewielki, odpowiednio zagospodarowany kąt w salonie, a nawet na tarasie. Ważne, aby to było miejsce, do którego nie dochodzą hałasy z zewnątrz – ani z ulicy, ani z innych pomieszczeń, w których przebywają pozostali domownicy. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością pokoi, możemy taki kącik oddzielić np. wiklinowym lub bambusowym parawanem lub wysokimi roślinami.

Cechy charakterystyczne ducha eskapizmu we wnętrzach to także zielona roślinność, kolory ziemi i naturalne materiały. Obecność urządzeń elektronicznych powinna być ograniczona do minimum, gdyż eskapizm to także ucieczka od technologii na rzecz częstego obcowania z naturą, także w domowych warunkach.

Zaaranżujmy tę przestrzeń korzystając z drewnianych i kamiennych elementów. Tekstylia mogą mieć wszelkie odcienie zieleni i brązu. Zamiast zimnego kamienia wybierzmy konglomerat kwarcytowy, którego faktura przypomina naturalny materiał, jednak surowiec ten przyjmuje temperaturę otoczenia, dlatego pozostaje ciepły w dotyku. Dobrym pomysłem będzie także stworzenie z konglomeratu kwarcytowego szerokiego parapetu okiennego, na którym możemy wygodnie usiąść i oddać się lekturze bądź kontemplacji. W centrum takiego pomieszczenia umieśćmy wygodny fotel, a pod ścianą ustawmy drewnianą biblioteczkę. Idealnym miejscem do takich „ucieczek” będzie również łazienka z dużą wanną. Naturalne lub inspirowane takimi materiały stworzą atmosferę sprzyjającą relaksowi, a szum wody i pachnąca piana z pewnością sprawią, że zapomnimy o troskach dnia codziennego.

Poza kwestiami estetycznymi, warto zwrócić uwagę także na aspekt użytkowy materiałów wykorzystywanych do aranżacji wnętrz w duchu eskapizmu. Konglomeraty kwarcytowe Technistone zastosowane w łazience nie tylko wyglądem przypominają naturalny kamień, ale gwarantują trwałość na lata. Są wodoodporne, nie odbarwiają się i nie blakną, a ich pielęgnacja jest prosta i niekłopotliwa. Ich zastosowanie pomaga więc uciec także od codziennych obowiązków! Przekonanym do trendu, jakim jest eskapizm, szczególnie spodobać się może kolekcja NOBLE. To konglomerat, który nawiązuje rysunkiem i w dotyku do prawdziwych kamieni. Łączy więc naturę z technologią dając nam piękno w ekologicznym i wygodnym w użytku wydaniu.