Epoka kamienia w XXI wieku

Po latach zachwytu nad nowoczesnością i okresie umiłowania designerskich gadżetów, przyszedł czas na powrót do natury. We wnętrzach pojawiają się więc motywy florystyczne, dekoracje wykonane z materiałów takich jak len czy wiklina, ale przede wszystkim do łask powracają naturalne surowce, wśród których prym wiedzie kamień.

Bogactwo faktur, wzorów i kolorów kamienia daje niemalże nieograniczone możliwości kreowania przestrzeni, a jego trwałość stała się już jest symbolem. Wnętrza urządzone przy użyciu tego materiału nabierają dostojnego charakteru, wydają się szlachetne i eleganckie. Kamień znajduje swoje zastosowanie w wielu elementach wykończenia i wyposażenia wnętrz – od salonu po łazienkę, od posadzek aż po elewacje.

Kamienne podłogi mogą być stosowane w formie szlifowanych bądź polerowanych, kwadratowych lub prostokątnych płyt z granitu albo marmuru. W zależności od kolorystyki i rysunku nadadzą wnętrzu dystyngowanej elegancji bądź surowego uroku. Oryginalnym pomysłem jest ułożenie podłogi z chropowatych, nieoszlifowanych płytek kamiennych, które pomimo tego, że będą wymagać poświęcenia większej ilości czasu na czyszczenie i pielęgnację, zachwycą  naturalnym pięknem zaczerpniętym wprost z natury.

Kamień bardzo chętnie stosowany jest także w kuchni i łazience, najczęściej w formie blatów podumywalkowych i roboczych. Pamiętać jednak należy, że marmur łatwo się odbarwia i nie jest odporny na działanie chemikaliów, a granit nie oferuje znacznego wyboru opcji kolorystycznych. Dlatego coraz częściej w miejsce tych surowców stosowane są blaty konglomeratowe – o wiele lżejsze, oferujące liczne wzory, struktury i kolory. Nie ustępują one naturalnym surowcom pod względem estetycznym ani funkcjonalnym, dlatego stają się coraz bardziej popularną alternatywą tradycyjnych kamiennych powierzchni.

Niezwykle popularne są także kamienne lub nawiązujące do struktury kamienia elementy wykończeniowe oraz dekoracyjne. W łazience może to być terakota lub glazura, imitująca naturalny surowiec, kompozytowe brodziki czy toaletowe przyborniki.  W salonie kamienne powierzchnie idealnie współgrają z rustykalną naturą tradycyjnego kominka, wzbogacając ją o odrobinę szyku i nutkę klasycyzującej elegancji.