Dzieci w domu – jak najlepiej zaaranżować przestrzeń

Pojawienie się dziecka to rewolucja zarówno w naszym życiu, jak i mieszkaniu. Nie tylko urządzamy dla niego wygodny pokój, przemalowujemy ściany i kupujemy mebelki. Musimy również pomyśleć o bezpieczeństwie pociechy i pewnych dla niego ułatwieniach, które pomogą mu w poruszaniu się w pomieszczeniach, tworzonych na miarę dorosłego.

Zabezpieczenia dla dzieci

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele zabezpieczeń chroniących dzieci przed urazami, co nie znaczy, że musimy osłaniać każdy kant mebla, każde drzwi i każde urządzenie. Są jednak takie zabezpieczenia, o których nie możemy zapomnieć, jeśli mieszka z nami małe dziecko.

Jeśli w naszym domu znajdują się schody, na pewno na kilka pierwszych lat życia malucha musimy wyposażyć je w odpowiednie barierki, które tylko dorosły będzie mógł otworzyć. Pozwoli to ochronić dziecko przed ewentualnym upadkiem ze stopni. Jeśli balustrada schodowa posiada szeroko rozstawione balaski, możemy nałożyć na nią specjalną przezroczystą nakładkę lub folię. Zwróćmy też uwagę na rozstawienie belek przy balustradzie łóżeczka. Powinny być rozmieszczone na tyle wąsko, aby maluch nie mógł samodzielnie z niego wyjść.

Koniecznie załóżmy zaślepki na kontakty elektryczne i zabezpieczmy nisko znajdujące się szafki przed otwarciem, szczególnie te, w których trzymamy potencjalnie niebezpieczne dla dziecka rzeczy, np. środki czystości. Podobną klamrę możemy nałożyć na drzwi piekarnika i lodówki.

W wannie umieśćmy matę antypoślizgową i upewnijmy się, że podłogi nie są śliskie. W razie potrzeby zaopatrzmy się w dywany; lepiej wybierać te duże i ciężkie – na lekkich chodniczkach łatwo jest się poślizgnąć.

Niebezpieczne są też ostre kanty mebli. Te znajdujące się na poziomie głowy dziecka możemy zabezpieczyć specjalnymi nakładkami narożnymi. Jeżeli przy urządzaniu mieszkania już wiemy, że prędzej, czy później, pojawi się w nim mały lokator, możemy wcześniej pomyśleć o dobraniu odpowiednich blatów. Powierzchnie robocze z konglomeratu Technistone można bez problemu profilować opływowo. Obłe krawędzie nie tylko pięknie się prezentują, ale są także bezpieczne dla dziecka.

Mały człowiek narażony jest nie tylko na obrażenia zewnętrzne w postaci tłuczeń, zranień czy obtarć. Często pozbawiony odpowiedniej odporności organizm ulec może licznym infekcjom bakteryjnym. Dlatego warto pamiętać, aby wszelkie powierzchnie, z którymi maluch ma kontakt były czyste. Konglomeraty kwarcytowe Technistone, z których wykonywać można nie tylko blaty, ale także posadzki, dzięki niskiej porowatości wyróżniają się wysokim parametrem higieniczności. Przejmują także temperaturę otoczenia, więc maluszkowi chodzącemu boso po konglomeratowych płytkach na pewno nie będzie zimno.

 

Ułatwienia dla dziecka

Dopóki dziecko jest jeszcze bardzo małe, choć już coraz bardziej samodzielne, warto wyposażyć dom w sprzęty, które ułatwią mu korzystanie z domowych urządzeń, wspomagając tym samym naukę samodzielności. Będą to na przykład taborety ze stopniem ustawione w kuchni i łazience, które pozwolą maluchowi dosięgnąć do zlewu; nisko zawieszone pojemniki na kosmetyki i zabawki pod prysznicem i przy wannie oraz wieszaki na ręczniki umieszczone w zasięgu rączek pociechy. Im więcej drobnych czynności dziecko wykona samo, tym bardziej będzie zaradne i szybciej samodzielne.

Naszym zadaniem jednak jest dbać o bezpieczeństwo malucha, dlatego wszystkie zadania powinien wykonywać pod bacznym okiem dorosłego.