Design; związek między wrażeniem a przestrzenią

Kiedy urządzając lub odnawiając swój dom albo mieszkanie pogubimy się w plątaninie różnych stylów, warto w takiej chwili skorzystać z pomocy projektanta.  Projektant znajdzie wyjście z tego labiryntu i poprowadzi nas przez proces projektowania wnętrz jak przez galerię, w której będą wisieć tylko przyjemne dla naszego oka, oryginalne obrazy. Prawdziwy profesjonalista potrafi doradzić w jaki sposób stworzyć wnętrze, w którym będziemy czuli się dobrze i powstrzyma nas przed dodaniem rzeczy, których z czasem będziemy żałować. Dzięki temu wnętrze nie zmieni się w katalogowy szablon czy wystawę najnowszych trendów, ale będzie wyrazem osobowości swojego właściciela, bez ryzyka potencjalnych wpadek i błędów.

 

Przytulna prostota

Słowacka projektantka wnętrz, Zuzana Fašungová, otworzyła własne atelier zaraz po ukończeniu studiów, by móc tworzyć ciekawe, nowoczesne projekty mieszkań z naciskiem na przytulną atmosferę.

 

„Przytulny dom dla każdego”

 

Tak brzmi główne motto atelier Teska, które odzwierciedla się również w tym prywatnym wnętrzu autorstwa młodej projektantki.

 

Biała kuchnia z czarnymi podłogami, stołkami barowymi i wiszącymi lampami
  • Save
Łazienka z prysznicem bez wanny, małą szafką i umywalką
  • Save

 

Słowa dom i przytulny tworzą stałą frazę i nie trzeba z niej rezygnować nawet w chwili, gdy pragniemy minimalistycznego, czystego wystroju.

„Przy tym projekcie znów potwierdziło się, jak ważne jest wsłuchanie się w życzenia i potrzeby klienta. Z jednej strony było pragnienie tzw. „pure designu”, z drugiej strony była próśba o stworzenie ciepłej domowej atmosfery. Myślę, że doskonale udało się nam to uchwycić. Od pierwotnego pomysłu szmaragdowo zielonej kuchni przeszliśmy do biało-szarej”, opowiada Zuzana o procesie realizacji wnętrza.

 

Kamienna płyta i detal krawędzi
  • Save

 

„Może gdzieś na początku pojawił się strach przez białym blatem, ale szybko okazało się, że niepotrzebnie. TechniStone® okazał się dobrym wyborem. Jest wytrzymały, bardzo delikatny w dotyku i atrakcyjny pod względem estetycznym”, dodaje Zuzana.

Biała kuchnia to po prostu nie starzejący się evergreen, który rozjaśnia pomieszczenie, a przy tym nie kłóci się z pozostałymi elementami wystroju. Przy wyborze odpowiednich materiałów naprawdę nie trzeba robić kompromisów między designem a praktyczną stroną. Zadaniem projektanta jest zawsze znaleźć takie rozwiązania, które zadowolą klienta, ale nie będzie to kosztem ich jakości i funkcjonalności:

„Kuchnia musi być przede wszystkim praktyczna, oczywiście także estetycznie interesująca, ale zawsze zwycięża u mnie funkcjonalność.  Też czasem mi się zdarzy, że w trakcie pracy nad projektem muszę wstać i odejść od komputera, kiedy klient żąda totalnego sci-fiction, ale w końcu zawsze udaje się znaleźć rozwiązanie i obie strony są zadowolone z projektu.” 

 

Dzięki dobrym technologiom skomplikowane staje się proste

Czasami sam projektant znajdzie się w sytuacji, której nie brał pod uwagę. Technologie ciągle się rozwijają, a dziedzina designu jest z nimi bardzo mocno związana. Nie można przegapić zmian i trzeba być ciągle na bieżąco w temacie nowych trendów i innowacji technicznych. „Kocham teleskopowy okap marki Gaggenau. Jest bardzo praktyczny i designerski. Kiedy jest wyłączony, wygląda jak wentylacja na suficie, a potem opuszcza się nad płytę.”

 

Miska z warzywami na utwardzonym kamieniu
  • Save

 

Zuzana jest jednak zwolenniczką klasyki w kuchni, dlatego jest fanką gazowych kuchenek i świeżych ziół: „Kuchnia, w której naprawdę się gotuje, musi był pełna aromatu ziół”, dodaje.

 

Zuzana Fašungová
  • Save
 

Zuzana Fašungová jest założycielką atelier Teska oraz projektantką wnętrz w bratysławskim showroomie Elite Bath Kitchen.  W trakcie swojej kariery zawodowej przeszła drogę od czystej pracy projektowej, przez projektowanie wnętrz, aż po budowę domu jednorodzinnego, a to wszystko przed ukończeniem 33 lat.