3 rzeczy, o których należy pamiętać aranżując pokój dla ucznia

Pokój lub kąt przeznaczony do nauki to bardzo ważne miejsce dla młodego człowieka. Powinno być dopasowane do jego potrzeb, sprzyjać nauce i stanowić swego rodzaju azyl. Te warunki spełnić możemy dzięki trzem podstawowym zasadom.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Powinien o to dbać nasz pracodawca, i my powinniśmy zagwarantować to naszemu dziecku. Ergonomiczne krzesło i biurko oraz odpowiednie dopasowanie wysokości i odległości komputera od oczu i rąk to elementy, które wpływają nie tylko na komfort podczas pracy, ale i fizyczne samopoczucie przez cały dzień. Niewygodna pozycja lub zbyt mała odległość od monitora mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości. Ostatnio często wprowadzanym rozwiązaniem w biurach, które można zastosować również w domu, to biurko z regulacją wysokości, które pozwala na pracę także w pozycji stojącej.  Blat takiego biurka powinien być wykonany z solidnego materiału – będzie ono bowiem narażone na różnego rodzaju uszkodzenia i zabrudzenia – od plam po atramencie, kredkach, flamastrach przez zarysowania, bruzdy po nożyczkach czy ukłuciach cyrklem. Dobrym rozwiązaniem mogą się tu okazać konglomeraty kwarcytowe Technistone – plamo- i wodoodporne, antybakteryjne, twarde, a jednocześnie lekkie i posiadające podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Dobre światło

Bez dobrego światła nie ma wieczornego odrabiania prac domowych! Lampa sufitowa i lampa punktowa na biurku muszą dawać mocne i zarazem przyjemne światło. Pamiętajmy o ustawieniu lampki po lewej stronie dla dzieci praworęcznych, po prawej dla uczniów posługujących się lewą ręką. Przy takiej lampce ważna jest również możliwość regulacji wysokości oraz kąta padania światła.

Potrzebne narzędzia i inspiracje na wyciągnięcie ręki

Aby pisanie prac i odrabianie zadań domowych odbywało się sprawnie, pokój młodego ucznia powinien być zaaranżowany w taki sposób, aby wszystkie najważniejsze narzędzia (książki, słowniki, ołówki) mogły być zawsze poukładane i na wyciągnięcie ręki.  Na mniejsze przedmioty przydadzą się odpowiednie przyborniki i szuflady. Innym ważnym elementem wyposażenia takiego miejsca, i dla małych, i dla dużych, jest tablica inspiracji. Dobrze, jeśli uczeń może przed sobą zawiesić najważniejsze informacje do zapamiętania, inspirujący cytat, lub ulubione zdjęcie poprawiające mu nastrój. Taka tablica to też doskonałe narzędzie do kreatywnej ekspresji. Tworząc ją wyraża siebie, relaksuje się i motywuje do nowych wyzwań.